Дербито на колото за Ставрев, на Струга и Вардар ќе им суди Мавров

Поради последната репрезентативна пауза оваа година, овој викенд дури четири средби од Првата македонска фудбалска лига ќе се одиграат в сабота, а само еден е закажан за в недела. 

На програмата е 14. коло на прволигашкото друштво во Струга Трим Љум го пречекува лидерот Вардар, додека дерби-средбата се игра во Скопје каде Работички ќе го пречека шампионот Шкендија. Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) ги одреди делителите на правдата за ова коло. 

СилексШкупи – Марјан Маркоски
Ренова – Академија Пандев – Дејан Јакимовски
Струга Трим Љум – Вардар - Васко Мавров
Борец – Македонија ЃП – Димитар Мечкаровски
Работнички – Шкендија – Александар Ставрев

Сите натпревари од 14. коло се играат од 13:00 часот, само дуелот Работнички - Шкендија закажана е за в недела. 

ПМФЛ
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ВардарВардар 17 10 5 2 26:9 17 35
2 Академија ПандевАкадемија Пандев 17 7 6 4 18:12 6 27
3 ШкендијаШкендија 17 8 3 6 28:11 17 27
4 СилексСилекс 17 7 3 7 18:19 -1 24
5 Македонија Ѓорче ПетровМакедонија Ѓорче Петров 17 5 8 4 18:16 2 23
6 Струга Трим ЉумСтруга Трим Љум 1 17 6 5 6 17:21 -4 23
7 ШкупиШкупи 1 17 5 7 5 18:18 0 22
8 БорецБорец 1 17 5 4 8 13:25 -12 19
9 РеноваРенова 1 17 4 4 9 13:27 -14 16
10 РаботничкиРаботнички 17 4 3 10 13:24 -11 15