Дерби на неочекуваните лидери во холандскиот фудбал

Кога во финишот на холандското фудбалско првенство ќе кажеме дека се среќаваат лидерот и второпласираната екипа на табелата, очекувањата се барем една од тие две екипи да биде Ајакс или ПСВ Ајндховен. Сепак, двата најтрофејни холандски клуба, кои имаат вкупно 60 титули меѓу себе, не се играчите во ова дерби. Бидејќи во 22. коло и директниот натпревар закажан за сабота од 21 часот, на првите две позиции се наоѓаат Феенорд и АЗ Алкмар.
Феенорд е во водство на 13 кола до крајот на првенството.

Сите квоти во MOZZART за натпреварот Феенорд - АЗ

Има два бода повеќе од АЗ, три повеќе од Ајакс, четири од ПСВ и шест повеќе од петтопласираниот Твенте. Како што можете да видите од оваа реченица, оваа сезона во Ередивизие има повеќе драма отколку каде било на Стариот континент, многу е тешко да се предвиди кој на крајот ќе стигне до тронот.

Особено што Феенорд и АЗ почнаа да осцилираат во последно време. И тоа е синхронизирано. Во последните четири кола како да се копираа, имаат по две победи и едно реми, а секој викенд го постигнуваа истиот резултат. Додуша, АЗ имаше поинтересни натпревари. Забележа победа над Го Ахед Иглс (4-1), потоа следеше величествен меч со големиот ривал Утрехт (5-5), а по киксот против Волендам (1-1) тимот на домашен терен го декласираше Ексцелзиор (5-0).
Во тој период Феенорд немаше резултати за паметење. Победа над НЕЦ со 2-0, потоа реми со директните конкуренти Твенте (1-1) и ПСВ (2-2), па рутинска победа над Херенвен (2-1) во последното коло.

Сите квоти во MOZZART за останатите натпревари во Ередивизие

Иако Феенорд е многу поуспешен тим од АЗ, во последно време не е презадоволен од дуелите со тимот од Алкмар. И покрај тоа што го доби првиот натпревар од сезоната со 3-1 во средината на октомври, тоа беше само вториот од неговите последни шест натпревари против АЗ што не го загуби.

Додуша, тимот на Арне Слот успеа да го совлада последен пат кога АЗ гостуваше во Ротердам, во ноември 2021 година со резултат 1-0. Генерално, нерешените резултати се ретка појава на натпреварите на овие тимови, последното во Ротердам беше забележано во 2014 година, а во Алкмар во септември 2018 година. Поточно, ниту една од последните седум средби во Ередивизие не беше нерешена. Во тој период, играта 3+ пристигна во шест наврати.