ВИДЕО: Депај игра атомски фудбал – рутински финиш, па „паненка“ во турската мрежа

Депај

Холандија има сигурна предност против Турција по првите 45 минути на „Јохан Кројф“ во Амстердам.

Вториот погодок во 16. минута беше постигнат по една мајсторска акција и завршница на Мемфис Депај. Првата ѕвезда на „лалињата“ комбинираше со Дејви Клаесен и потоа рутински пласираше во турската мрежа.

  • Првиот гол на Депај против Турција: 

Потоа Депај си поигра со противничкиот голман, зголемувајќи го резултатот со прекрасна „паненка“ од белата точка.

  • Вториот гол на Депај против Турција: 

Холанѓаните го делат првото место во групата со Норвешка, која нема проблеми на дуелот со Гибралтар.

Состави

Луј ван Гал

4-4-2

    Штефан Кунц

    4-4-2