ВИДЕО: Демирбај се посрамоти – дали е ова промашување на сезоната во Германија?

Баер Леверкузен славеше на гостувањето кај Борусија Менхенгладбах со 1-3 и најави борба до крајот на сезоната во врвот од Бундеслигата. 

Хаверц уште на стартот донесе предност за „фармацевтите“, но шоуто го „украде“ Керем Демирбај, кој пред паузата доби повеќе од колосална шанса пред празен гол. Сепак, Германецот не успеа да ја смести топката во празната мрежа и акцијата заврши неславно. 

  • Промашувањето на Леверкузен: 

Во второто полувреме соиграчите го надополнија промашеното и покрај фактот што Борусија стигна до израмнување, гостите преку Хаверц и Бендер стигнаа до бодовите во дербито.