Де Лихт е освојувач на признанието „Рајмонд Копа“ за најдобар млад фудбалер

Поранешниот капитен на Ајакс, денес дефанзивец на Јувентус, Матејс Де Лихт го доби признанието за најдобар млад фудбалер на вечерашната церемонија во Париз.

Холанѓанецот ги остави зад себе Џејон Санчо и Жоао Феликс.

„Горд сум на оваа награда. Благодарам на мојот поранешен клуб Ајакс, сегашниот Јувентус, репрезентацијата, семејството, девојката и на сите што гласаа за мене“, кратко изјави Де Лихт.

Минатата година ова признание заврши во рацете на Килиан Мбапе.