Далиќ објави список, по скандалот во тимот се враќа Марко Ливаја

Златко Далиќ го објави списокот на повикани фудбалери за натпреварите на Хрватска во октомврискиот прозорец квалификации за Европското првенство. 

На него, по паузата се враќа Марко Ливаја кој поради скандал не беше дел од тимот во септември. Тој беше отстранет од тимот откако за време на еден тренинг сакаше физички да се пресмета со навивачи кои го навредуваа. Покрај него, повратник е и Јосип Брекало, а од тимот изостанаа Перишиќ, Оршиќ, а под знак прашалник е Иваушец.

  • Список на повикани фудбалери на Хрватска:

Хрватите на 12 октомври ќе ја дочекаат селекцијата на Турција во еден од најважните дуели во циклусот. Три дена подоцна „коцкестите“ му гостуваат на Велс во Кардиф.