ВИДЕО: Дали заслужи вакво збогум? Меси доби свирежи на неговата проштална вечер 

Лионел Меси вечерва се збогува со ПСЖ. Еден од најдобрите играчи на сите времиња по две сезони си заминува од редовите на францускиот шампион, а тоа денеска и официјално беше потврдено.

„После две сезони во ПСЖ, авантурата на Лео Меси и клубот е при крај. Клубот од срце му посакува на Лео уште многу успеси во кариерата. Пари Сен Жермен е исклучително благодарен на седумкратниот освојувач на Златната топка, освојувачот на Лигата на шампионите и двократниот шампион на Франција што ги носеше црвено-сините бои“, се вели во збогувањето на францускиот шампион.

Сепак, најверните навивачи на овој клуб не се простија на соодветен начин од оваа фудбалска легенда и направија навистина незамислив потег. Тој на збогувањето доби и свирежи од париската публика. Навивачите на ПСЖ повторно покажаа непочитување кон аргентинската ѕвезда, па решија со свирежи да го испратат од „Паркот на принцовите“

Тие веруваат дека тој дошол во Париз само за да ги собере парите и дека не се трудел доволно во дресот на нивниот сакан клуб, 
 

Состави

Луис Енрике

3-4-3

    Pascal Gastien

    3-4-2-1