Црвена Звезда со авторитет чека победа кај новајлијата

Црвена Звезда остави солиден впечаток во Лајпциг, но примарен проблем на тимот на Барак Бахар не е Лигата на шампионите, туку игрите во Моцарт Бет Суперлигата на Србија. „Црвено-белите“ ќе имаат шанса да го подобрат дискутабилниот впечаток во следните неколку недели, почнувајќи од саботниот дуел против ИМТ.

Сите квоти во МОZZART за натпреварот ИМТ - Црвена Звезда

„Црвено-белите“ примија пет гола на последните два меча од домашното првенство, што е многу, па навивачите со право очекуваат авторитетна игра. И победа без стрес. ИМТ имаше одлични изданија на почетокот од првенството, но „трактористите“ се во криза. На последните седум натпревари имаат само еден триумф.

Ова ќе биде историски дуел на тимот од Нови Белград и Црвена Звезда. ИМТ за првпат ќе ја пречека Црвена Звезда во битката за бодови. Во Купот се сретнаа на 30 март, 2021 година кога избраниците на Дејан Станковиќ победија со 3-0.

Сите квоти во MOZZAT за останатите натпревари во Моцарт Бет Суперлигата

Интересно е што и двете екипи имаат претензии да играат на повеќе голови. ИМТ го совлада Чукарички (3-0), настрада и Партизан, но домаќинот ќе биде значително ослабен. Право на настап немаат голманот Гордиќ и чуварот Глишиќ кои се позајмени играчи од црвено-белиот тим.

Звезда е уморна, ќе размислува на ТСЦ и Лајпциг, но победата на шампионот не треба да биде доведена во прашање. Можеби повторно ќе има ГГ и 3+ кои се редовна појава на натпреварите на „црвено-белите“.