Црвена Звезда ја освојува Молдавија во меч со мал број на голови

Шериф се покажа како многу непредвидлив тим во Белград, технички талентиран, но и покрај сè Црвена Звезда ја има улогата на благ фаворит

Истото важеше и пред седум дена, сега само се потврдува: Црвена Звезда против Шериф од финансиска и спортска страна го игра најважниот натпревар од овој дел од сезоната (вторник, 19 часот). Се очекуваше „црвено-белите“ да добијат капитал на стадионот „Рајко Митиќ“, но по сè што видовме, за загарантирана плеј-оф фаза во Лига Европа ќе мора да бараат во Тираспол.

Шериф се покажа како многу непредвидлив тим во Белград, технички талентиран, но и покрај сè Црвена Звезда ја има улогата на благ фаворит. Двата тима одиграа првенствени натпревари, што не може да биде релевантен суд пред одлучувачкиот дуел на стадионот на Шериф. Најдобриот тим на Молдавија го декласираше Динамо Ауто со 7-1, но споменатиот тим ја има титулата неофицијална филијала на Шериф. Затоа, стручниот штаб на Дејан Станковиќ нема сериозно да ги сфати настаните од тој натпревар. Фактот дека најдобриот стрелец на тимот Лувенор се врати во тимот, ќе им ја отежне работата на „црвено -белите“.

>>> Сите квоти на мечот Шериф - Ц. Звезда во MOZZART

Звезда со комбинираниот тим беше подобра од Напредак од Крушевац (1-0), но пружи многу проблематична игра. Станковиќ не доби навестување кој може да го замени суспендираниот Гелор Канга во средниот ред. Шериф има само еден пораз на последните десет натпревари во домашното првенство против Балтија, против која на терен истрча со комбиниран состав. Молдавците беа сурови во претходниот дел од квалификациите, лесно ги нокаутираа Теута и Алашкерт.

Меѓутоа, и покрај сите проблеми, искуството е на страната на „црвено -белите“. Српскиот шампион има само два порази во последните четири години кога се бројат квалификациите за Лигата на шампионите. Од тогаш, неуспехот во Хелсинки беше практично безболен.
Сè укажува дека Милош Дегенек ќе се врати во составот.  Звезда следна фаза ќе мора да бара преку добрата одбрана. Сигурни сме дека „црвено -белите“, дури и без Канга, се способни барем еднаш да ја затресат мрежата на Шериф.

>>> Сите квоти во квалификациите за Лигата на шампионите во MOZZART

На три од последните пет дуели на „црвено-бели“ имаше 0-2. Иако играат дома, тешко е да се очекува дека Молдавците ќе одлучат да нападнат уште од првата минута. Тие беа резервирани и во Белград по исклучувањето на Канга, иако имаа играч повеќе.

Така што не се очекува спектакл. Убедени сме дека нема да има повеќе од два гола. Шериф навистина ги намачи „црвено -белите“, но двојката е многу реален избор. Црвена Звезда страда летово, но, ако ништо друго, тоа е пописмен тим.