ВИДЕО: Чурлинов со супер-гол го круниса кам-бекот во Шалке!

Maкедонскиот фудбалерки репрезентативец Дарко Чурлинов имаше позитивен кам-бек во редовите на Шалке 04.

Членот на Барнли, кој до крајот на сезоната ќе го носи дресот на гигантот од Гелзенкирхен, веднаш најави дека и во втората ера во тимот ќе има важна улога. На дуелот против Кајзерслаутерн само што влезе во игра – веднаш постигна гол и во 51. минута на својот тим му донесе израмнување.

  • Голот на Дарко Чурлинов против Кајзерслаутерн: 

Инаку, Чурлинов пред две години се реши да направи трансфер од Германија во Англија, но не се прослави во Барнли и затоа реши да се врати во Гелзенкирхен.

Состави

Friedhelm Funkel

4-4-2

    Карел Герец

    4-4-2