„Човекот од сенка“ на Пеп со хет-трик индивидуални признанија, Родри МВП и на СКП!

Манчестер Сити рутински се справи со Флуминенсе и за првпат во историјата стана светски клупски шампион. 

Во финалето во Саудиска Арабија „граѓаните“ извојуваа убедлива победа од 4-0 и со тоа ги собраа сите можни клупски трофеи. Во финалната пресметка Алварез со два гола беше херојот на „граѓаните“, но признанието за најкорисен фудбалер на турнирот заврши во рацете на фантастичниот Родри.

Така, „човекот од сенка“ на Пеп Гвардиола го комплетира хет-трикот, откако претходно беше избран за МВП во Лигата на шампионите, како и на последната завршница во Лигата на нации.