ВИДЕО: Човекот кој побара заминување донесе големи три бода за Лацио во Џенова

Екипата на Лацио продолжува со одличните игри под водство на новиот тренер Игор Тудор. Хрватскиот стратег за краток период успеа да ја врати самодовербата кај играчите и да ја консолидира играта, а со тоа дојдоа резултатите. „Небесно-сините“ ја запишаа третата победа од доаѓањето на Тудор (имаат еден пораз), откако со минимални 0-1 (0-0) славеа на гостувањето кај Џенова

  • Извештај од натпреварот:

Првиот натпревар од 33. коло на Серија А донесе не така атрактивен фудбал со мал број на шанси на двете страни и само еден гол. На полувреме мрежите мируваа во Џенова, а по паузата фудбалерот кој што најави заминување по крајот на сезоната, Шпанецот Луис Алберто го најде патот до домашната мрежа и ги постави конечните 0-1. 

Шпанскиот ас пред една седмица ги шокираше фановите на Лацио истакнувајќи дека не сака да го продолжи престојот на „Олимпико“ и вечерва го постигна својот петти овосезонски погодок во Серија А, а асистент на истиот беше Камада. 

Во следното коло Лацио на својот стадион ќе го пречека тимот на Верона, додека Џенова ќе се сретне со Каљари

Состави

Алберто Џилардино

3-5-2

    Игор Тудор

    3-4-2-1