ВИДЕО: Чесите „заборавија“ на Делејни, Данска поведе по пет минути игра!

Фудбалерите на Данска поведоа на четвртфиналниот натпревар на Европското првенство против Чешка, по само пет минути игра. Иако сè уште се тактизираше и се играше на средината на теренот, по корнер скандинавскиот колектив стигна до предност. 

Чесите го „заборавија“ Томас Делејни на пеналтикот, па по центаршут на Стригер Ларсен, фудбалерот на Борусија Дортмунд со глава го „стресе“ Вацлик. 

  • Голот на Делејни против Чешка: 

Овој погодок во раната фаза ветува отворен фудбал без многу калкулации и тактизирање од двете селекции.  

Состави

Jaroslav Silhavy

4-2-3-1

    Каспер Хјулманд

    3-4-3