ВИДЕО: Чави со лекција за Валверде, Барса го декласира Атлетик на „Камп Ноу“

Барселона

Барселона не дозволи порзот во „Ел Класико“ да влијае врз нејзината форма. Чави Хернандез и неговите фудбалери вечерва беа доминантни во дуелот со незгодниот Атлетик Билбао (4-0). Ова е втора победа во четири дена како одговор за првиот пораз во првенството оваа сезона, а фановите на Барса ги радува одличната игра. враќањето на Де Јонг во тимот и продолжувањето на гол-серијата на Левандовски. Епитетот играч на натпреварот му припадна на Дембеле, автор на еден гол и три асистенции.

  • Извештај од натпреварот: 

За само десет минути во првото полувреме беше одлучен победникот. Голгетерското шоу на домаќинот го отвори Осман Дембеле. Асистенцијата му припадна на Роберт Левандовски, кој пред паузата постигна погодок за три гола позитива на својот тим. Вториот гол за Каталонците беше дело на Серџи Роберто.

Очекувана беше играта на Барса во вториот дел. Сигурното водство му овозможи на домаќинот да чува сили и да игра рутински. Феран Торес се надоврза на голеадата и го постави конечниот резултат во вториот дел.

Лоша вест за Чави се повредите на Гави во првото и Серхи Роберто во второто полувреме.

Ова беше трет неуспех за екипата од Баскија сезонава. Каталонскиот клуб, пак, ја продолжи трката за врвот и се врати на три бода зад лидерот Реал Мадрид. В среда Барса го игра клучниот натпревар за својата европска иднина против Баерн Минхен на „Камп Ноу“, а следниот викенд гостува на „Местаља“ против Валенсија на Гатузо.

Состави

Чави

4-3-3

    Ernesto Valverde

    4-2-3-1