ВИДЕО: Чаби останува без пораз, Леверкузен на „плус четири“ од Баерн

Екипата на Баер Леверкузен остана непоразена во дербито со Штутгарт (1-1) и така ја продолжи низата без пораз, а истовремено ја зголеми и бодовната разлика во однос на најблискиот следбеник Баерн Минхен.

  • Извештај од натпреварот:

„Фармацевтите“ имаа негатива, ама гостинот успеа да се спаси во вториот дел и така и по 14 одиграни натпревари во Бундеслигата не знае за неуспех. „Швабите“ поведоа први преку Фухрих во 40. минута и тоа беше резултатот на полувремето.

На самиот старт на вториот дел, во 47. минута, Леверкузен израмни преку Вирц (1-1). Само две минути подоцна имаше шанса за пресврт, но шутот на Џака ја стресе стативата. Штутгарт беше безопасен, па ремито може да се нареше како реален исход.

Леверкузен со овој бод ја зголеми разликата во однос на Баерн Минхен. Лидерот има 36 бода, четири повеќе од актуелниот првак на Германија кој ова коло доживеа дебакл кај Ајнтрахт Франкфурт.

Состави

Sebastian Hoeness

4-4-2

    Чаби Алонсо

    3-4-2-1