ВИДЕО: Бурак Јилмаз е јунакот на Бешикташ, Галатасарај опасно се доближува до врвот

Само една недела траеше еуфоријата во азискиот дел на Истанбул, откако по триумфот над Галатасарај со голот на Елмас, Фенербахче загуби во Аланијаспор со 1-0. Значајна победа извојува Галатасарај против Кајзериспор, па по ремито на Истанбул Башакшехир, дистанцата на врвот е само три бода.

Попладнево во Сива, првакот Бешикташ извојува победа од 1-2 со головите на Домагој Вида и Бурак Јилмас.

  • Погледнете ги извештаите:

Сиваспор - Бешикташ 1-2:

Ајанијаспор - Фенербахче 1-0: 

Галатасарај - Кајзериспор 3-1: 

На пет кола до крајот на Суперлигата, Истанбул Башакшехир е лидер со 62 бода, пред Галатасарај со 59 и Бешикташ со 56 бода.