Буфон кон Иранците: За многу луѓе вие сте херои, за мене сте пример!

Легендата на италијанскиот фудбал Џанлуиџи Буфон му честиташе на националниот тим на Иран за победата од 2-0 над Велс на СП во Катар. 

Покрај тоа, искусниот чувар на мрежата истакна дека иранските фудбалери за многумина се херои, а за него се пример.

„Со својата храброст ќе влезете во историјата. Денешната победа е знак на надеж и сила за оние во вашата земја кои се борат за слобода. За многу луѓе вие ​​сте херои, за мене сте пример“, напиша светскиот шампион со Италија во 2006 година.

Масовните демонстрации во Иран започнаа во втората половина на септември, а фудбалерите на репрезентацијата не ја ни пееја националната химна во знак на поддршка против репресијата од страна на властите.

Состави

Роберт Пејџ

3-4-3

    Карлос Кеирош

    4-4-2