ВИДЕО: Бруно Фернандез го спаси Спортинг, нови победи на Порто и Бенфика

Бенфика и Порто забележаа победи, а Спортинг Лисабон одигра нерешено на теренот на Боависта. Ова се заклучоците од натпреварите во горниот дел на Примеира. Бруно Фернандез во 82. минута го спаси Спортинг од пораз кај Боависта, а македонскиот репрезентативец Стефан Ристовски не настапи, бидејќи уште ја лекува повредата,

Победи извојуваа Бенфика над Жил Висенте со 2-0, а Порто извојува победа на теренот на Портимоненсе со 2-3. 

  • Боависта - Спортинг Лисабон 1-1: 

  • Портимоненсе - Порто 2-3: 

  • Бенфика - Жил Висенте 2-0:

Фамаликао води со 13 бода, еден повеќе од Порто и Бенфика кои освоија по 12 бода.