Брера му го нанесе првиот пораз на Пелистер, реми на „лавовите“ со Брегалница

Македонскиот второлигаш Пелистер ја заврши серијата победи во подготовките за новата сезона, откако загуби во првиот прволигашкиот испит. На гостувањето кај Брера во Струмица, „зелено-белите“ забележаа минимален пораз од 2-1. 

Рибаудо во 62. минута донесе водство за домашниот тим, по што следуваше реакција на пелистерци и гол на Здравевски за 1-1. Сепак, во 94. минута Ване Крстевски погоди за конечни 2-1 за Брера.

Денес се одиграа уште неколку контролни натпревари ширум терените во Македонија. Тетекс со 2-4 славеше против Саса, а головите за тетовскиот тим ги постигнаа Салиу, Јакимовски, Елмази и Софијаноски.

Во прволигашкото дерби екипите на Македонија ЃП и Брегалница одиграа без победник, со по еден постигнат гол во двете мрежи (1-1).