Бразил има ист број титули како сите останати четвртфиналисти на СП 2022

Бразил

Овој петок започнуваат возбудувањата во четвртфиналето на Светското првенство во Катар.

Бразил се издвојува како голем фаворит за титулата, заедно со актуелниот првак Франција и Аргентина. „Кариоките“ играат за својот шести трофеј во историјата, а за пласман во полуфиналето ќе се надигруваат со Хрватска.

Бразилската репрезентација има пет одличја, колку што вкупно имаат сите останати седум тимови во четвртфиналето. Аргентинците и Французите имаат по две титули, а Англичаните една, додека сите останати и натаму не успеале во овој подвиг.