ВИДЕО: „Босанскиот Жунињо“ централна фигура - Пјаниќ даде СУПЕР-ГОЛ, па „поцрвене“!

Миралем Пјаниќ беше централна фигура во вечерашните натпревари од квалификациите за Европското првенство во 2020 година. Фудбалерот за врска на Јувентус во ремито од 2-2 на неговата Босна и Херцеговина против Грција во Зеница вгради еден прекрасен гол од слободен удар и исклучување со директен црвен картон.

Коментаторот го нарече „Босанскиот Жунињо“ заради стилот на изведување на слободни удари, а потоа го осуди судијата за престрогиот црвен картон. 

  • Голот на Пјаниќ против Грција:

  • Црвениот картон на Пјаниќ против Грција: 

Сепак, и покрај ремито Босна и Херцеговина има одличен старт во квалификациите со четири бода, два помалку од лидерот во групата Италија. 

Европско првенство, Квалификации, Група J
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ИталијаИталија 4 4 0 0 13:1 12 12
2 ФинскаФинска 4 3 0 1 6:2 4 9
3 ЕрменијаЕрменија 2 4 2 0 2 7:6 1 6
4 ГрцијаГрција 1 4 1 1 2 6:8 -2 4
5 Босна и ХерцеговинаБосна и Херцеговина 2 4 1 1 2 5:7 -2 4
6 ЛихтенштајнЛихтенштајн 4 0 0 4 0:13 -13 0