Борба за првото место во Зеница, Босанците благи фаворити

Црна Гора

Босна и Херцеговина во натпреварот со Црна Гора влегува од првото место на табелата, но со само еден бод предност пред ривалот. Деновиве имаше голема тензија околу домашната селекција поради одлуката на Фудбалскиот сојуз да ја прифати понудата за пријателски натпревар со Русија во Санкт Петербург на 19 ноември. „Змејовите“ треба за тоа да добијат 200.000 евра, а од УЕФА стигна појаснување дека нема да претрпат санкции бидејќи се работи за пријателски натпревар.

Сите квоти на MOZZART за натпреварите од Лигата на нации >>>

Сепак, Миралем Пјаниќ и Един Џеко веднаш се изјаснија дека нема да ја прифатат поканата за средбата која донесе раздор меѓу членовите на трите различни ентитети кои ја сочинуваат репрезентацијата (за разлика од Бошњаците, српските и хрватските играчи генерално не се за бојкот). Точно, официјалниот став е дека приоритет се натпреварите со Црна Гора и Романија, додека Русија ќе се разгледува во октомври, но јасно е дека тоа е само обид за смирување на ситуацијата.

Сите квоти на MOZZART за натпреварот БиХ - Црна Гора >>>

Избраниците на Миодраг Радуловиќ би можеле да ја искористат лошата атмосфера во редовите на домашните, иако и самите не се без проблеми, туку ги имаат од кадровски карактер. Тренерот на „храбрите соколи“ го објави списокот и на него се двете најголеми ѕвезди Стефан Савиќ и Стеван Јоветиќ, но тешко дека ќе бидат на теренот на стадионот во Зеница бидејќи стоперот на Атлетико Мадрид е повреден, додека напаѓачот од Херта штотуку се опорави. Под знак прашалник е и напаѓачот на Визел Коби, Стефан Мугоша, кој беше болен. Радуловиќ вели дека неговиот тим нема императив за победа, но дека е оптимист по јунскиот триумф во Букурешт.