ВИДЕО: Бешикташ го доби супер-дербито со Галатасарај, моќен триумф на Фенер

Со голот на Мехмет Унит Најир во 69. минута Бешикташ извојува победа над Галатасарај со 1-0 (0-0) во дуелот на последните два шампиони на Турција. По изедначеното прво полувреме, „бело-црните“ се наметнаа и заслужено славеа победа.

Значајна победа запиша Фенер кој со пет различни стрелци го совлада Коњаспор со 5-1.

Бешикташ - Галатасарај 1-0: 

Фенербахче - Коњаспор 5-1: 

Аланијаспорт со 18 бода е лидер, а Фенербахче како прв пратител има само еден бод помалку по девет одиграни натпревари во турската Суперлига. 

Состави

Abdullah Avci

4-2-3-1

    Fatih Terim

    4-3-3