ВИДЕО: Бензема погоди од прва и го донесе Реал на прагот од Суперкуп титула

Реал Мадрид

Карим Бензема се надоврза на погодокот на Давид Алаба и донесе предност од 2-0 за Реал Мадрид во УЕФА Суперкупот против Ајнтрахт Франкфурт.

Францускиот напаѓач биеше од прва, по асистенција на Винициус Жуниор. Лошо реагираше Кевин Трап и му овозможи на ривалот вторпат да се радува на денешната средба.

  • Голот на Карим Бензема против Ајнтрахт:

Првиот стрелец на „кралевите“ продолжи со одличната форма која ја прикажа минатата сезона и која го прави прв фаворит за „Златната топка“.

Состави

Карло Анчелоти

4-3-3

    Оливер Гласнер

    3-4-2-1