ВИДЕО: Бен Једер го спаси Монако „од мртвите“ со шампионот Лил

Екипата на Монако одигра реми против шампионот Лил (2-2) во дербито на колото на отворањето на четиринаесеттата рунда во француската Лига 1.

  • Извештај од натпреварот:

„Кнезовите“ беа во лоша ситуација затоа што играа со играч помалку, но и покрај тоа во последниот дел од натпреварот успеаја да се спасат од пораз. Човекот кој донесе бод за домашниот тим е Висам Бен Једер, кој го совлада голманот Грбиќ во 83. минута.

Претходно, Лил имаше предност од 0-2 благодарение на двата гола на Давид во 5. и 9. минута, а Диата во 41. минута намали на 1-2. Црвениот картон за Монако го доби Павловиќ во 78. минута поради груб прекршок.

Монако е седми во Лига 1, додека Лил е во криза и е дванаесетти на табелата, со пет кола без победа.

Состави

Филип Клеман

4-4-2

    Жослин Гурвенек

    4-4-2