ВИДЕО: Белингем царува во Германија, Дортмунд го лови Баерн

Екипата на Борусија Дортмунд ја продолжи потерата по Баерн Минхен. „Милионерите“ добија уште едно дерби, овој пат со Ајнтрахт Франкфурт на гостински терен (1-2) и одржуваат чекор со најдобрите.

  • Извештај од натпреварот:

Првиот дел понуди два гола. Први поведоа фудбалерите на Дортмунд преку Брандт во 21. минута, ама радоста траеше само пет минути затоа што Камада успеа да изедначи на 1-1, што беше и резултат на паузата.

Во вториот дел на сцена стапи Џуд Белингем кој игра во страшна форма. 19-годишниот играч од средниот ред продолжи да стрела, даде нов гол за Дортмунд на германско тло во 52. минута по асистенција на Мукоко и продолжи со одличниот учинок.

За Дортмунд ова беше седма победа по 12 одиграни кола.

Состави

Оливер Гласнер

3-4-2-1

    Edin Terzic

    4-2-3-1