ВИДЕО: Белгиското дерби прекинато заради запалени факли и предмети фрлени на терен

Соседното белгиското фудбалско дерби меѓу Шарлероа и Стандард Лиеж доцна синоќа беше прекинато заради запалија факели на трибините предмети фрлени на теренот.

По неколку прекини, судијата Серж Жумиени во 81. минута одлучи и дефинитивно натпреварот да го прекине.

Подоцна судијата во записникот појаснил дека не можел да им ја гарантира безбедноста на фудбалерите и дека повторно кога би одлучувал, пак би го направил истиот потег.