ВИДЕО: Бате Борисов поразен на стартот на белорускиот шампионат

Со првите два натпревари од првото коло, денес стартуваше белорускиот фудбалски шампионат, единствен во Европа кој се игра во пандемијата ковид-19 и тоа со гледачи на трибините. 

Екипата која доминираше во последната деценија, Бате Борисов загуби на гостувањето кај Енергетик со 3-1 со два гола на Јакисбаев, а Торпедо Жодино одино донесе три бода од гостувањето кај Шахтјор Солигорск со голот на Рамас во судиското надополнување (0-1).

  • Енергетик БГУ - Бате Борисов 3-1:

  • Шахтјор Солигорск - Торпедо Жодино 0-1: 

Во следните три дена се играат по два натпревари со кои ќе биде комплетирано првото коло од шампионатот на Белорусија.