Баерн започна со реновирање на „Алијанц Арена“ за ЕП 2024

Баерн Минхен во текот на летната пауза без натпревари реши дека е време за реновирање на „Алијанц Арена“. 

Гордоста на Минхен ќе постави хибридна подлога. Во целост се менува тревната подлога, а отсега ќе се користи мешавина меѓу природна и вештачка трева. Покрај тоа, Баварците работат и на реконструкција на дел од трибините. Некои сектори ќе бидат само за стоење, додека во одредени блокови се додаваат столчиња. Ќе се отвори и повеќе простор за инвалидски колички, со ослободување на простор зад головите. 

Овие реконструкции освен за новата сезона, главно се инспирирани од фактот дека Германија ќе биде домаќин на Европското првенство во 2024 година. Така, на „Алијанц Арена“ ќе се играат дуели од шампионатот на Европа, додека за во 2025 е закажано и финалето на Лигата на шампионите повторно во Минхен.