ФОТО: Баерн ја откри статуата на Герд Милер пред својот стадион

Легендите живеат вечно, посебно ако се така омилени како Герд Милер. Баерн Минхен му подигна споменик на легендарниот напаѓач. Статуата на најдобриот стрелец во историјата на Баерн и целиот германски фудбал беше откриена пред „Алијанц Арената“.

Герд Милер е рекордер на Баерн со 568 гола во 611 натпревари, шампион од Европското првенство во 1972 и Светското првенство 1974 година, како дел од германската репрезентација, трикратен освојувач на Купот на шампионите, освојувач на „Златната топка“ 1970 и „Златна копачка“ (1970, 1972) .

Милер почина на 14 август 2021 година на 75-годишна возраст.