ВИДЕО: Бадијала доминацијата на Милан, Њукасл извлече голем бод во Милано

Милан и Њукасл Јунајтед одиграа интересен натпревар во првото коло од Лигата на шампионите, но публиката не просведочи ниту еден погодок во ремито кое заврши со најнепопуларниот резултат во фудбалот, 0-0. 

  • Извештај од натпреварот:

Првото полувреме донесе многу возбудувања за домашните навивачи, но Милан не успеа да ги реализира неколкуте добри шанси што ги создаде. Рафаел Леао ја имаше најзрелата прилика во 34. минута, истрча сам во простор и доби една одлична топка, но се одлучи да дрибла и се сплетка низ гостинската одбрана. Се чинеше дека „росонерите“ заслужија барем еден гол во првите 45 минути, но сепак, на паузата резултатот беше 0-0. 

Њукасл се обиде малку да се стабилизира на почетокот од вториот дел. Домашните малку го запреа темпото и до 75. минута видовме прилично мирна игра на двете страни. Леао имаше одново зрела шанса во 76. минута, но Португалецот немаше среќа, па мрежите останаа да мируваат. Следуваа неколку измени на двете страни, тренерите се обидоа да ги освежат своите тимови, но до крајот на натпреварот бевме сведоци на помалку летаргична игра, која не понуди нови возбудливи моменти и конечниот резултат остана оној од почетокот на натпреварот, 0-0.

Италијанскиот тим имаше дури осум обиди во рамките на голот, но може да жали за пропуштената прилика, затоа што Њукасл беше објективно послаб тим и само еднаш се закани по голот на Спортиело, кој го замени Мењан во 81. минута.

Милан во следното коло ќе гостува кај Борусија Дортмунд, додека „страчките“ ќе бидат домаќини на ПСЖ

Состави

Стефано Пиоли

4-3-3

    Еди Хоу

    4-3-3