ВИДЕО: Австрија нема среќа – Баумгартнер промаши зицер, па Вебер си даде ефектен автогол

Селекцијата на Франција со минимална предност замина на полувреме на пресметката со Австрија (0-1).

„Триколорите“ важеа за големи фаворити во пресрет на ова соочување, но Австријците одиграа сосема коректно прво полувреме, но се чини дека среќата им го сврте грбот. Имено, Франција поведе во ефектен автогол на Вебер во 38. минута, а нешто претходно Баумгартнер имаше неверојатна шанса за водство на Австрија од 1-0, но биеше само во добро поставениот Мањан.

  • Автоголот на Вебер против Франција:

Во рамките од првото коло од оваа група во неделата Холандија извојува тесна победа над Полска од 2-1.

Состави

Ралф Рангник

4-2-3-1

    Дидие Дешамп

    4-3-3