ВИДЕО: Астон Вила губеше по 48 секунди, но потоа на сцена стапи Ингс

Екипата на Астон Вила продолжи да победува под водство на Унаи Емери во Премиер лигата. Тимот како гостин славеше кај Брајтон (1-2) кој играше во одлична форма и се наоѓа во горниот дел на табелата во англиската елита.

  • Извештај од натпреварот:

Дуелот не почна според желбите на Вила, затоа што тимот беше во негатива по само 48 секунди. По една конфузија во одбраната, Мекалистер украде топка и биеше во мрежата на Мартинез, за предност на домашниот тим на стадионот „Амекс“.

Потоа на сцена стапи одличниот Дани Ингс. Во 20. минута од пенал тој изедначи на 1-1, а потоа, по паузата, во 54. минута доби топка од Даглас Луиз и направи пресврт. Тоа беше и конечниот резултат.

Астон Вила со овие три бода скокна на дванаесеттото место во Премиер лигата. Ефектот Емери е постигнат и по црната серија со Џерард, поранешниот шампион на Европа сега плови во мирни води, па дури и ги напаѓа горните позиции на табелата. Колото ќе се заокружи попладнево во Лондон, со дуелот меѓу Фулам и Манчестер Сити.

Премиер лигата продолжува по Светското првенство во Катар, во последната недела од декември.

Состави

Roberto De Zerbi

4-2-3-1

    Унаи Емери

    4-3-3