Арсенал со телото на „Емирати“, а со мислите на „Етихад“

За разлика од минатата сезона, во тековната, фудбалерите на Арсенал до последното коло ја преживеаја трката со фудбалерите на Манчестер Сити. Но, дали ќе им биде доволно да го освојат трофејот?

За да го подигне пехарот, избраниците на Микел Артета ќе треба на својот стадион да го победат растеретениот резултатски Евертон, но ќе треба и Манчестер Сити како домаќин да не го победи незаинтересираниот Вест Хем. Затоа, навивачите на Арсенал ќе мора да бидат со својот голем ривал, но и да се надеваат дека нивните играчи нема да дозволат кикс. Сигурно е дека нивните мисли ќе летаат и во Манчестер, а во таква ситуација не е лесно да се концентрирате на вашето ослободување. Особено против ривал кој доаѓа во одлична форма.

Сите квоти во MOZZART за натпреварот меѓу Арсенал и Евертон

Есенската пресметка на овие два тима во Ливерпул му припадна на Арсенал со голот на Леандро Тросар на дваесетина минути пред крајот, додека домаќините последните две средби во Лондон ги добија убедливо во своја корист. Беше 4-0 и 5-1.

Сепак, гостите на „Емирати“ доаѓаат со серија од пет натпревари без пораз. Зад себе имаат четири победи и едно реми, а сигурно е дека сакаат триумфално да ја завршат сезоната која ја одиграа под очекувањата и ја завршија во долниот дел од табелата. Додуша, без осумте бода одземени за кршење на финансискиот фер-плеј, ќе беа неколку позиции погоре.