Турнири

 • Ривер одби да игра во Купот, му се заканува санкција од федерацијата

  Коронаворусот уште не го сопрел аргентинскиот фудбал, но веднаш се појавија полемики. Имено, гигантот Ривер Плата денес требаше да го игра натпреварот од Купот против Атлетико Тукуман, но клубот од Буенос Аирес одби и се соочува со казна од Аргентинската федерација.

 • Де Роси првата титула во кариерата ја освои во пензија

  Даниеле Де Роси важи за еден од најдобрите фудбалери во поновата историја на Италија, но легендата на Рома, ако во својата клупска кариера во редовите на римскиот гигант не освои ниту една титула од домашниот шампионат, тоа успеа да го стори откако замина во фудбалска пензија.

 • Со ВАР шампион ќе беше Ривер - ТРИ спорни моменти кои го решија шампионатот

  На неверојатен начин Ривер Плата ја загуби титулата во аргентинскиот шампионат. Со само два бода од последните два натпревари јужноамериканскиот вицешампион ја почна новата година исто како што ја заврши старата - со загубен трофеј. Ремито на теренот на Атлетико Тукуман е еднакво на пораз, а фановите на Ривер „грмат“ и по судиите кои премолчија неколку спорни моменти. Сигурно и отсуството на ВАР игра голема улога при донесувањето на одлуките.

 • Тевез откри зошто го бакна Марадона: Понекогаш сам треба да си ја побараш среќата

  Карлос Тевез во 73. минута постигна „златен“ гол за Бока Јуниорс, кој подоцна му донесе и шампионската титула на клубот од „Ла Бонбоњера“, но по натпреварот новинарите сакаа да дознаат нешто повеќе за неговиот бакнеж со тренерот на Гимназија Ла Плата, Диего Армандо Марадона.

 • Марадона по 12 години на „Ла Бонбоњера“, и како ривал пречекан како Бог!

  Дури и кога е тренер на противничката екипа, Диего Марадона на „Ла Бонбоњера“ е фудбалски бог. Пред да започне натпреварот Марадона, придружуван од Бриндизи и Пероти, се појави на центарот од игралиштето и доби неколку минутни овации. Легендата видно возбуден отпоздрави, ја бакна тревата и се стационира на клупата на Гимназија Ла Плата.

 • Две легенди на едно место – Тевез со бакнеж го „поздрави“ идолот Марадона

  По една сезона пауза, трофејот од аргентинскиот фудбалски шампионат повторно заврши во рацете на фудбалерите на Бока Јуниорс, откако во лудиот финиш на сезоната на „Ла Бомбоњера“ совладана беше екипата на Гимназија Ла Плата (1-0), додека лидерот Ривер Плата киксна на гости кај Атлетико Тукуман (1-1).

 • Ривер киксна во клучен меч, Тевез со „златен“ гол донесе титула за Бока Јуниорс

  Екипата на Бока Јуниорс по пауза од една сезона повторно е шампион на Аргентина. Во последното коло од аргентинскиот шампионат легендарниот клуб од Буенос Аирес до својата 28-та титула во клупската историја стигна откако славеше со минимални 1-0 на дуелот со Гимназија Ла Плата, но и поради киксот на Ривер Плата на гости кај Атлетико Тукуман (1-1).

 • Се сеќавате на Освалдо? Се врати по четири години и за малку не даде генијален гол

  Се сметаше за еден од најголемите фудбалски таленти, но неговиот темперамент и карактер како да не дозволи да го покаже целиот квалитет со кој располагаше. Даниел Пабло Освалдо долги години својата кариера ја градеше ширум терените во Европа, настапуваше за екипи како Јуве, Интер, Рома, Саутемптон, Порто, Фиорентина..., но речиси никаде не се прослави и секогаш неговите авантури траеја по една до две сезони.

 • Се откажа од фудбалот поради музика, но сега пак ѝ се враќа на „првата љубов“

  Контроверзниот напаѓач Пабло Даниел Освалдо по тригодишна пауза се враќа на терените. Тој последниот ангажман го имаше во 2016 година, а тогаш одлучи да се пензионира и да се посвети на музиката и својот бенд. 

 • ОФИЦИЈАЛНО: Мигел Анхел Русо се врати на клупата на Бока Јуниорс

  Култниот аргентински клуб, Бока Јуниорс одлучи да го смени тренерот и со нов предводник да влезе во 2020 година. Нов тренер на Бока е Мигел Анхел Русо, што е своевидно враќање на искусниот стручњак на „Бонбоњера“.

 • Ла Плата на нозе: Иниеста преговара со Естудијантес?

  По трансферот на Даниеле Де Роси, уште еден поранешен светски првак може да пристигне во Аргентина. Поранешниот капитен на Барселона и јунак на шпанската светсска титула во 2010 година. Андрес Иниеста размислува за сензационален трансфер во редовите на аргентинскиот прволигаш Естудијантес од Ла Плата.

Pages