Апетитите нагло пораснаа: Наместо на прегледи, со порака ги шокираше сите во Ал-Наср

По една од најлошите сезони во изминатите две децении, играчкиот кадар на Челзи летово е тотално променет, а меѓу играчите кои го напуштаат клубот е и Хаким Зијеч. Мароканецот ги договори сите услови со Ал-Наср, но кога се чекаше официјалната потврда, се појави информација дека сè пропаднало, а наводно Зијеч бил најголемиот виновник.

Искусниот офанзивец пред неколку дена ги договори сите услови со Ал-Наср и требаше да им се приклучи на Роналдо и друштвото, но се чини дека трансферот пропадна. Кога Ал-Наср очекуваше Зијеч да дојде на лекарски прегледи и официјално да го потпише договорот, добија изненадувачка порака од Мароканецот кој наеднаш ја промени приказната.

Медиумите од Саудиска Арабија пишуваат дека Зијеч наместо да дојде на лекарски прегледи, им рекол на челниците на Ал-Наср дека не е задоволен од условите кои му се нудат, иако само неколку дена претходно се согласил со нив. Очигледно е зголемен апетитот за пари кај фудбалерот и порача дека сака поголема плата, а клубот треба да испрати нова понуда. Договорено било плата меѓу 12 и 13 милиони евра годишно, но очигледно е премалку за Мароканецот кога сфати колку пари добиваат останатите играчи.

Челниците на Ал-Наср се разочарани и изненадени од ваквото однесување на играчот во кој вложија многу време и ресурси за да го доведат, а на крајот, кога требаше сè да биде завршено, бара повеќе пари.