Англичаните се оригинални: Саутгејт со четворица голмани, погодете кое е изненадувањето?

Герет Саутгејт, селекторот на фудбалската репрезентација на Англија, го објави списокот на фудбалери на кои ќе смета на последните два натпревари од евро-квалификациите. 

Повторно поранешниот дефанзивец на „Гордиот Албион“ се потпре на младината. Само двајца фудбалери имаат повеќе од 30 години (голманот Хитон и Фабијан Делф), додека нов повик добија младите ѕвезди на Челзи, Хадсон Одои, Маунт и Томори, како и Даклан Рајс од Вест Хем и Окслејд Чемберлејн од Ливерпул

Во овој список го немаше името на искусниот дефанзивец Кајл Вокер, но досетливите Англичани веднаш најдоа место за членот на Манчестер Сити, а тоа е веднаш до голманите Поуп, Пикфорд и Хитон.

<<< ПОВРЗАНО - Какви малери: Сити остана без голмани, тимот го спаси Кајл Вокер! (ВИДЕО)

  • Списокот на Англија: 

Англија во последните две кола од квалификациите ќе се сретне со Црна Гора и Косово

Европско првенство, Квалификации, Група A
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 АнглијаАнглија 8 7 0 1 37:6 31 21
2 ЧешкаЧешка 8 5 0 3 13:11 2 15
3 КосовоКосово 8 3 2 3 13:16 -3 11
4 БугаријаБугарија 1 8 1 3 4 6:17 -11 6
5 Црна ГораЦрна Гора 1 8 0 3 5 3:22 -19 3