ВИДЕО: Алварез и Меси рутински ја средија Канада, Аргентина лесно обезбеди финале

Фудбалската репрезентација на Аргентина очекувано се пласира во финалето на Копа Америка. Актуелниот светски првак ја совлада Канада со 2-0 (1-0) во полуфиналето на континенталното натпреварување, постигнувајќи по еден гол во двете полувремиња. 

Избраниците на Лионел Скалони одиграа одличен натпревар, не му дозволија на ривалот воопшто да ги нападне и со головите на Хулијан Алварез и Лионел Меси дојдоа на чекор од нов голем трофеј. Аргентина поведе во 22. минута кога Родриго де Пол брилијантно го проигра Хулијан Алварез, а напаѓачот на Манчестер Сити покажа дека ќе биде прва ѕвезда на тимот откако Меси ќе се повлече од националниот тим и рутински ги донесе „гаучосите“ во водство.

Дека и понатаму е подготвен да направи разлика во кнационалниот тим на Аргентина, Меси покажа во 51. минута кога ја смести топката во мрежата по ударот на Енцо Фернандез и на тој начин му донесе недостижна предност на својот тим.

  • Извештај од натпреварот:

Во финалето Аргентина го чека победникот од второто полуфинале меѓу селекциите на Уругвај и Колумбија.

Состави

Лионел Скалони

4-4-2

    Jesse Marsch

    4-2-3-1