ВИДЕО: Алмерија го прескокна Еспањол во битката за опстанок

Екипата на Алмерија со важна победа над Еспањол (3-1) избега од опасната зона во шпанска Примера.

  • Извештај од натпреварот:

Три различни стрелци ја одбележаа победата на домашниот тим за кого ова е прв триумф во последните пет средби, а истовремено три кола е без неуспех. По 21. минути игра Суарез донесе предност за Алмерија и ја најави победата.

Се играше 61. минута кога Лео Баптистао зголеми на 2-0, а третиот гол беше дело на Портиљо. Во судиското надополнување поразот на Еспањол го намали Хозелу по асистенција на Санчез.

Алмерија сега е 11-та на табелата со вкупно 22 бода, додека Еспањол останува 14-ти со 20 освоени бода, само три повеќе од екипите од опасната зона.

Состави

Pepe Mel

4-3-3

    Manolo Gonzalez

    4-1-3-2