ВИДЕО: Алаба носи заслужена предност, Ајнтрахт има негатива во Суперкупот

Реал Мадрид заслужено стигна до предност во соочувањето со Ајнтрахт Франкфурт во европскиот Суперкуп.

Стрелец на погодокот беше Давид Алаба. По неколкуте пропуштени шанси на двете страни, австрискиот фудбалер рутински ја погоди мрежата на бундеслигашот, по еден корнер пред паузата.

  • Голот на Давид Алаба против Ајнтрахт: 

Карим Бензема пропушти прилика неколку минути по водечкиот погодок. Карло Анчелоти замина во соблекувална задоволен од изданието на своите избраници.

Состави

Карло Анчелоти

4-3-3

    Оливер Гласнер

    3-4-2-1