ВИДЕО: Акција „а ла Барса“ на Босанците, Џеко донесе молк во Торино!

Фудбалерите на Босна и Херцеговина имаат неочекувано водство од 0-1 на гостувањето кај големиот фаворит, селекцијата на Италија

По почетното надигрување, избраниците на Просинечки изведоа акција од сништата и во стил на Барселона со брзи и прецизни додавања ја надмудрија италијанската одбрана, а печат стави првата ѕвезда Един Џеко

  • Голот на Џеко против Италија во Торино

Босанците во Торино се бодрени од неколку илјади свои фанови од татковината или централниот дел на Европа. 

Европско првенство, Квалификации, Група J
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ИталијаИталија 4 4 0 0 13:1 12 12
2 ФинскаФинска 4 3 0 1 6:2 4 9
3 ЕрменијаЕрменија 2 4 2 0 2 7:6 1 6
4 ГрцијаГрција 1 4 1 1 2 6:8 -2 4
5 Босна и ХерцеговинаБосна и Херцеговина 2 4 1 1 2 5:7 -2 4
6 ЛихтенштајнЛихтенштајн 4 0 0 4 0:13 -13 0