ВИДЕО: Акција „а ла Барса“ на Босанците, Џеко донесе молк во Торино!

Фудбалерите на Босна и Херцеговина имаат неочекувано водство од 0-1 на гостувањето кај големиот фаворит, селекцијата на Италија. 

По почетното надигрување, избраниците на Просинечки изведоа акција од сништата и во стил на Барселона со брзи и прецизни додавања ја надмудрија италијанската одбрана, а печат стави првата ѕвезда Един Џеко. 

  • Голот на Џеко против Италија во Торино: 

Босанците во Торино се бодрени од неколку илјади свои фанови од татковината или централниот дел на Европа. 

Европско првенство, Квалификации, Група J
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ИталијаИталија 10 10 0 0 37:4 33 30
2 ФинскаФинска 10 6 0 4 16:10 6 18
3 ГрцијаГрција 10 4 2 4 12:14 -2 14
4 Босна и ХерцеговинаБосна и Херцеговина 1 10 4 1 5 20:17 3 13
5 ЕрменијаЕрменија 1 10 3 1 6 14:25 -11 10
6 ЛихтенштајнЛихтенштајн 10 0 2 8 2:31 -29 2