Ајакс подготвен да го расипе шампионскиот впечаток на ПСВ

Ајакс ја минува една од најслабите сезони во својата богата историја. Тој е само петти на табелата, што не е лошо со оглед на тоа што гигантот од Амстердам во еден момент од првиот дел од сезоната беше во зоната за испаѓање.

Со пристигнувањето на Џон Вант Шип на клупата, тимот тргна и успеа да ги фати залетот. Во 2024 година забележа максимални три победи и беше фатена врската во трката за третото место кое води до квалификациите за Лигата на шампионите. Твенте е на дофат на четири бода, па во Амстердам сакаат да продолжат со победи и доколку не можат да стигнат до директен пласман меѓу најдобрите европски клубови, што поскоро да обезбедат пласман во квалификациите.

Сите квоти во MOZZART за натпреварот меѓу Ајакс и ПСВ

Фудбалерите на Ајакс во сабота ќе имаат посебен мотив за трите бода, бидејќи кај нив ќе гостува лидерот ПСВ. Тимот од Ајндховен има огромни 21 бод предност, но е потресен од неодамнешниот пораз од Феенорд во осминафиналето од Купот на Холандија, а мора да размислува и за средбата со Борусија Дортмунд во Лигата на шампионите. Сето тоа домаќините ќе се обидат да го искористат за победа и крај на „црната“ серија во дуелите со ПСВ Ајндховен, од кој Ајакс беше поразен во претходните шест натпревари. Оваа есен во Ајндховен беше 5-2 за ПСВ Ајндховен.

Во Амстердам имаат нешто повеќе проблеми со повреди, бидејќи Чуба Акпом, Јосип Шутало, Гастон Авила, Мика Готс и Сиверт Мансверк се повредени или сè уште не се доволно подготвени, додека ПСВ најверојатно ќе биде без Ноа Ланг, Малик Тилман и Џои Верман. а на клупата се очекува да биде Исмаел Саибари кој неодамна се врати од Африканскиот куп на нации.