Адеми неизвесен за гостувањето на Динамо во Вараждин

Фудбалерите на Динамо Загреб најверојатно без својот капитен Аријан Адеми ќе му се спротистават на Вараждин во рамки од дербито на колото во хрватскиот фудбалски шампионат.

Тренерот Анте Чачиќ потврди дека се соочува со неколку проблеми поради повреди и болести, а меѓу играчите кои „висат“ за гостувањето во Вараждин е и македонскиот репрезентативец.

„Бочкај има проблеми со бутниот мускул, Менало доби потрес на мозокот, а Адеми има вирус, ќе видиме дали ќе биде подготвен за настап“, изјави Чачиќ.

Исто така под знак прашалник е и настапот на Бруно Петковиќ, кој исто како и Адеми е болен. Дуелот во Вараждин е закажан за в недела од 15:00 часот.