Адеми и Ристовски во „дрим-тимот“ на ХНЛ-лигата за сезоната 2021/22

Динамо

Динамо Загреб ја продолжи доминацијата во домашното првенство и освои уште една шампионска титула.

Двајца македонски репрезентативци се израдуваа заедно со „модрите“. Аријан Адеми и Стефан Ристевски беа доста важни играчи за загрепчани, па заслужено добија место во најдобриот тим на ХНЛ-лигата за сезоната 2021/22.

Покрај нив од Динамо меѓу најдобрите единаесет се уште голманот Доминик Ливаковиќ, Мислав Орсиќ, Петар Бочкај и Јосип Шутало.