ВИДЕО: Адеми донесе важен триумф за Динамо во Горица

Екипата на Динамо Загреб впиша важен триумф во ХНЛ-лигата на гостински терен кај Горица (0-1) и останува прв фаворит за титулата на домашната сцена.

Трите бода за „модрите“ ги донесе македонскиот репрезентативец Аријан Адеми. Играчот од средниот ред и капитен на тимот погоди во 86. минута откако доби топка во казнениот простор која заврши во стативата, но од втора дојде во мрежата.

  • Голот на Адеми против Горица:

Динамо Загреб е лидер во ХНЛ-лигата со 69 бода, пет повеќе од второпласираниот Осијек, а шест повеќе од третиот Хајдук Сплит.

Состави

Rajko Vidovic

4-5-1

    Сергеј Јакировиќ

    3-4-3