Адем: Сите сме силно мотивирани за дуелот со „пандевци“

Двата финалисти од Купот на Македонија минатата сезона, Македонија Ѓ.П.  и Академија Пандев денес играат дерби во рамките од второто коло на ПМФЛ. Дуелот ќе се игра на терените на Фудбалската федерација на Македонија, а „лавовите“ подготвуваат реванш за поразот пред три месеци на „Тодор Проески“.

Повратникот во тимот од Ѓорче Петров, Ермедин Адем ја пренесе силната мотивираност на екипата за победа над струмичани. 

„Иако не бев дел од тимот кој несреќно загуби во финалето од Купот, со нетрпение го чекам натпреварот на кој сите ќе го дадеме својот максимум. Едноставно, од Академија Пандев треба да знаат дека доаѓаат на терен на кој бодовите ги бранат мотивирани „лавови“. Можам да потврдам дека сите во соблекувалната високо мотивирани го очекуваат дуелот со Академија Пандев”, изјави Адем.

Македонија Ѓ.П. и Академиај Пандев спротивно од очекувањата во првото коло се радуваа против последните два шампиони Вардар и Шкендија.

 

ПМФЛ
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ВардарВардар 18 10 6 2 28:11 17 36
2 ШкендијаШкендија 1 18 8 4 6 30:13 17 28
3 Академија ПандевАкадемија Пандев 1 18 7 6 5 19:15 4 27
4 СилексСилекс 18 8 3 7 21:20 1 27
5 Македонија Ѓорче ПетровМакедонија Ѓорче Петров 18 6 8 4 21:18 3 26
6 Струга Трим ЉумСтруга Трим Љум 18 6 6 6 18:22 -4 24
7 ШкупиШкупи 18 5 7 6 20:21 -1 22
8 БорецБорец 18 5 5 8 14:26 -12 20
9 РеноваРенова 18 5 4 9 17:30 -13 19
10 РаботничкиРаботнички 18 4 3 11 16:28 -12 15