Абердин одби трансфер понуда од турски гигант за Бојан Миовски

Турските медиуми пренесоа дека тамошниот гигант Бешикташ испратил понуда за трансфер на Бојан Миовски до Абердин. 

Македонскиот репрезентативец блеска во шкотската Премиер лига, игра во извонредна форма и има петнаесет погодоци, па јасно е дека привлече внимание. Според пишувањата на „Fotospor.com“, Бешикташ испратил понуда од 1,8 милиони евра за услугите на штипјанецот, плус одредени бонуси и процент од евентуална следна продажба. 

Сепак, Абердин глатко ја одби понудата и не сака така лесно да се откаже од услугите на Миовски. 23-годишниот Македонец игра на врвно ниво во Шкотска, а јасно е дека доколку продолжи така, понудите нема да изостанат и на Абердин ќе му биде сè потешко да го задржи.

Инаку, во текот на вчерашниот ден се појавија и шпекулации дека за Миовски се интересира и англискиот премиерлигаш Саутемптон.