Закажан „најтешкиот“ бокс-спектакл меѓу најсилните луѓе во светот

Светот на боксот во септември идната година ќе биде надополнет со егзибициски спектакл, на кој силите ќе ги одмерат Еди Хал и Хафтхор Бјорнсон, односно најсилните луѓе на планетата за 2017 и 2018 година. 

Бјорнсон кој ја користи својата големина во различни сфери, се прослави бидејќи го глумеше ликот „Планината“ во популарната серија „Игра за престолот“, а неодамна постави и светски рекорд во мртви кревања. Тој подигна 501 килограм, со што го мина токму Хал кој претходно имаше кренато килограм помалку. 

<<< - ПОВРЗАНО - ВИДЕО: СВЕТСКИ РЕКОРД – Исландскиот „Хулк“ крена 501 килограм!

„Најтешкиот боксерски меч“, како што е името на спектаклот ќе биде вистинско шоу за публиката во Лас Вегас, а причината што е закажан во 2021 година е пандемијата на коронавирусот. 

  • Најавата за бокс-спектаклот: