ВИДЕО: Вајлдер го нокаутира Ортиз и ги надмина легендарните Тајсон и Али! 

Дионтеј Вајлдер ја одбрани светската титула во ВБЦ категоријата, откако со нокаут во седмата рунда го совлада големиот ривал Луис Ортиз од Куба. 

Фантастичниот „супер-тешкаш“ со овој триумф во Лас Вегас по десетти пат во низа го одбрани шампионскиот појас, освоен во 2015 година. 

  • Борбата меѓу Вајлдер и Ортиз:

Така, Вајлдер се искачи на чело на вечната листа на боксери кои во супер-тешка категорија успеале по десет пати и повеќе да го сочуваат тронот и зад себе ги остави легендарните Мохамед Али, Мајк Тајсон и Ленокс Луис, кои во оваа категорија победувале по девет пати во низа. 

Триумфот над Ортиз за 34-годишниот американски боксер е негов 42-ри од 43 борби (едно реми), од кои дури на 41 славеше со нокаут. 

По оваа борба, Вајлдер најверојатно повторно ќе ги вкрсти ракавиците со Тајсон Фјури, што му е единствениот меч без победа. Доколку се оди според планот, второто соочување меѓу нив ќе се случи во февруари наредната година.

  • Првата борба меѓу Вајлдер и Фјури: