Узбекистанецот Дусматов го освои боксерското злато во лесна категорија

Првиот комплет медали на боксерскиот турнир во Рио Де Жанеиро се подели во лесна категорија до 49 килограми. Во мечот за златен медал 23-годишниот Хасанбој Дусматов од Узбекистан го победи Херни Мартинез од Колумбија со 3-0 на поени.

Бронзените медали ги освоија поразнеите во полуфиналните борби Хорхе Алварез од Куба и Морниамбу од Монголија.

Вечерва и ноќва следуваат уште две нови финалиња во олимпискиот ринг во Рио.